Головна/UDRIVE Media/Огляд/Citroën C5 Aircross 1.6 PureTech: щирість без позерства

Citroën C5 Aircross 1.6 PureTech: щирість без позерства

Є автомобілі, які ніколи не намагалися вас обдурити. C5 Aircross – з їхнього числа. Перше покоління, що дебютувало у 2017 році, не вдавало спортивності, не намагалося злякати покупця бічними повітрозабірниками й не навіювало думки про трек. Натомість воно пропонувало комфорт, простір та практичність мінівена й підвіску на прогресивних гідравлічних амортизаторах. Друге покоління цьому не зраджує, але суттєво змінює масштаб. А також продовжує прагнення французького бренду знайти своє місце в розширеній родині Stellantis та на автомобільному ринку загалом.

Огляд

З моменту злиття з Peugeot у 1980-х роках Citroën постійно змінював напрямок того, що намагався запропонувати. Якийсь час він тримався свого неординарного характеру, але у 2000-х роках був змушений орієнтуватися на мейнстрим. Останнім часом бренд зупинився на автомобілях, які є незвичайними, але не надто дивними, адже на сучасному консервативному ринку, де головну роль відіграють фінансові міркування, надто екстравагантні моделі вже не мають успіху. Комфорту приділялася лише помірна увага, але головна сила Citroën – це співвідношення ціни та якості.

Ймовірно, найкращим втіленням цього напрямку став попередній C5 Aircross. Він розкрив свій потенціал після ретельного оновлення в середині життєвого циклу, яке принесло привабливе зниження цін.

Від концепту Oli до Parc des Expositions

Новий C5 Aircross дебютував на Паризькому автосалоні 2024 року у вигляді концепту, а серійна версія з’явилася навесні 2025-го. Він побудований на платформі Stellantis STLA Medium – тій самій, що лежить в основі Peugeot 3008, Opel Grandland та Jeep Compass. Це важлива деталь: сімейство стало технологічно єдиним, що означає доступ C5 Aircross до різних типів силових установок – від м’якого гібрида до електрики.

Але головне в новому поколінні – це масштаб. Перший C5 Aircross був 4500 мм завдовжки. Новий витягнувся до 4652 мм із колісною базою 2780 мм. Це вже не компактний кросовер, а повноцінний середньорозмірний D-SUV, тому що розташований приблизно посередині між Volkswagen Tiguan (4439 мм) та семимісним Tayron (4792 мм).

P1099389
P1099471

Від самого початку зовнішній дизайн Citroën C5 Aircross формувався з урахуванням необхідності забезпечення ефективної аеродинаміки. Досягти цього не завжди легко, особливо якщо мова йде про таку форму кузова, але дизайнери впоралися із цим завданням, і в результаті з’явився автомобіль, який має певні схожості зі своїм попередником, але водночас чітко відкриває нову сторінку в історії дизайну.

Схожість починається зі світлодіодних фар, які є варіацією того, що ми вже бачили на менших моделях Citroën C3, C3 Aircross, а також C4 та e-C4 X. А логотип компанії, по суті, є відсиланням до емблеми, що використовувалася кілька десятиліть тому.

Такі деталі, як вирізи у верхній частині обшивки колісних арок та фігурний окрай передніх дверей, покликані допомогти Citroën більш плавно розсікати повітря. Однак, на відміну від деяких інших автовиробників, Citroën залишається прихильником традиційних дзеркал заднього виду та дверних ручок, а не тих, що вбудовані в кузов.

Для зовнішнього вигляду нова модель черпала ідеї з концепту Oli 2022 року – провокаційного, але функціонально прагматичного. Про нього нагадують чіткі рубані поверхні кузова та квадратні арки. Але особливо – задні ліхтарі «Light Wings» (світлові крила) завдяки їхній формі: вони виступають із задніх стійок, утворюючи своєрідний канал для проходження повітря. Іншими деталями навколо цих стійок є невеликі ребра, які нагадують модель Citroën BX.

Екстер'єр

P1099424
P1099453
P1099409
P1099421
P1099442
P1099400

У платформі STLA Medium лише бензин

Платформа Stellantis STLA Medium підтримує весь спектр силових установок: бензин без електрифікації, м’який гібрид (MHEV), плагін-гібрид (PHEV) і EV. У Європі C5 Aircross пропонується одразу у трьох варіантах – 1,2-літровий MHEV (145 к.с., DCT-6), 1,6-літровий PHEV (195 к.с., DCT-7) і повністю електричний eC5 Aircross з батареєю 74 або 97 кВт·год.

Для України офіційно пропонується два варіанти. Перший – 1,6-літровий чотирициліндровий турбобензиновий двигун PureTech з попереднього покоління потужністю 180 к.с. і крутним моментом 250 Нм, у парі з традиційною 6-ступеневою автоматичною коробкою передач. Без жодної гібридизації, навіть системи старт-стоп немає. Другий – 1,2-літровий трициліндровий європейський MHEV на 145 к.с., що стартує з тієї ж ціни.

P1099532-Edit

Лаунж-атмосфера в салоні без іронії

Citroën говорить про «лаунж» в інтер’єрі, і тут немає перебільшення. Панель приладів – широчезний подіум, рясно обтягнутий тканиною, яка тягнеться і на дверні карти. Дефлектори вентиляції на всю ширину розміщені далеко від водія, тому вони не дмуть просто в обличчя, а розподіляють повітря м’яко, як у великому вагоні потяга. Але торкнутися пластику пальцями при регулюванні дефлекторів означає зустрітися з матеріалом нижчої якості, ніж усе оточення.

Центральне місце займає 13-дюймовий сенсорний екран із «водоспадним» стилем подачі – за словами Citroën, найбільший у Stellantis. У нього плиткова структура меню: музика, навігація, клімат – кожне на своїй плашці. Проте він не дотримується філософії крайнього мінімалізму. Окремий рядок фізичних кнопок розташувався нижче й дає швидкий доступ до налаштувань клімату та відключення асистентів. Проєкційний дисплей доступний у топових версіях і за площею та розміром цифр майже вчетверо більший, ніж у попередника.

Розподіл функцій між екраном і кнопками виявляється більш збалансованим, ніж у більшості конкурентів класу, тому не доводиться звертатися за кожним налаштуванням у підменю. Безпровідний телефонний зарядник 15 Вт із вентиляційними прорізами під смартфоном – дрібниця, але продумана. А ось неможливість водієві через цю середню консоль провести ротацію місцями з пасажиром – це вже свідома ергономічна жертва.

Уся поверхня цього «водоспаду» виконана з глянцевого чорного пластику, тому на ній залишаються відбитки пальців, але вона здається досить міцною і прикрашена вишуканим візерунком. Citroën також трохи поекспериментував із кольорами та матеріалами. Наявність такої кількості твердого пластику на приладовій панелі та дверях у цьому сегменті трохи розчаровує, але тканина освітлює салон і приємна на дотик. У комплектації Max використовується тканина з елементами темно-синьої штучної шкіри, а в базовій Plus – темно-синя шкіра з елементами темно-синьої тканини. Світлий пластик у дуже практичній центральній консолі та дверних кишенях виготовлений із залишків виноградної лози.

Кожен C5 Aircross оснащений тим, що Citroën називає «Advanced Comfort Seats», – м’які і водночас чудово підтримуючі сидіння, особливо в моїй тестовій версії з пневматичною підкачкою не по-сітроєнівськи ґрунтовних поперекових опор. Рівняння «м’яке = брак підтримки» тут не працює: ці сидіння дають змогу їхати довго без бажання перекластися.

Інтер'єр та багажник

P1099486
P1099505
P1099514
P1099521-Edit
P1099501
P1099516
AI1B1329
P1099502
P1099507
P1099481
AI1B1342
P1099519

Задній ряд і багажник: простору вистачить

Подовжена колісна база дала задньому ряду місця значно більше, ніж у попередника. Завдяки простору для ніг ззаду в 720 мм новий C5 Aircross є одним із найпросторіших автомобілів у своєму класі, випереджаючи Tiguan і майже не поступаючись Kia Sportage. Підлога рівна, і навіть якщо вибрати м’який гібрид, картина не зміниться.

Найбільш помітна втрата, як порівняти з першим поколінням, – індивідуальні задні сидіння, що зсувалися і нахилялися кожне окремо. Це була фірмова риса старого C5 Aircross, що особливо цінувалася батьками з дитячими кріслами з ISOFIX. Тепер задній ряд складається в пропорції 40:20:40, причому середнє сидіння, безперечно, є найменш зручним. У старшій комплектації спинки нахиляються на невеличкий кут, але ковзання та індивідуального регулювання нема. Такий собі компроміс на користь зниження вартості.

Так само C5 Aircross має один із найбільших багажників у своєму класі: об’єм 565 літрів перевершує показники Tiguan (490) та Hyundai Tucson (558), але поступається Skoda Kodiaq (745 літрів.) Проте він міг би бути ще трохи практичнішим, попри регульовану підлогу. Так, немає дистанційного механізму складання спинок задніх сидінь, а полиця обмежує огляд назад.

P1099494
P1099498
P1099488
P1099530

За кермом 1.6 PureTech поступається гібридній версії

У порівнянні з MHEV-версіями, які отримують легкий старт завдяки 48-вольтовому електромотору в коробці, мій тестовий 1.6 PureTech 180 – це чистий бензиновий агрегат із класичним гідротрансформаторним автоматом. Ця різниця має практичні наслідки: вища реальна витрата палива (близько 7–9 л/100 км проти 5,8–6,5 л у MHEV з тим самим 55-літровим паливним баком) і слабкіша реакція на педаль акселератора. 1.6 PureTech рушає традиційніше й без «підштовху». Ба більше, турбояму ви завжди будете відчувати.

Але й переваги є: гідротрансформаторний EAT6 поводиться безвідмовно й без ривків у типовому міському режимі, де DCT-варіанти іноді демонструють свій характер при повільному старті. EAT6 перемикається плавно, хоч і помітно. Але після різкого натиску на акселератор з’являється коротка пауза перед перемиканням вниз. Вочевидь, Citroen не бажає бути реактивним більше, ніж передбачає його комфортна натура.

Але він не повільний: 180 к.с. для автомобіля масою близько 1600 кг – цілком достатньо, щоби прискорюватися до 100 км/ за 8,7 секунди. Бензиновий 1.6 PureTech у характері подачі – чесний і передбачуваний агрегат. Тяга нарощується рівно від 1500–2000 об/хв, де знаходиться пік крутного моменту. У середньому режимі їзди – спокійний і ненав’язливий. При необхідності активного обгону просить підвищити оберти до 3500–4500 об/хв, де він видає характерний звук чотирициліндрового турбо – помітний і не дуже лагідний.

Проте шум дороги не є проблемою на звичайних швидкостях, і тільки після 120 км/год з’являється додатковий аеродинамічний фон.

На дорозі

P1099587-Edit
P1099547
P1099576
P1099551

Підвіска: гідравліка і прогрес без пошуку в налаштуваннях

Останніми роками компанія Citroën намагається відновити свою репутацію виробника автомобілів із високим рівнем комфорту їзди, тому C5 Aircross має надзвичайно м’яку підвіску. Якщо є щось, чим Citroën стабільно відрізняється від усього класу, то це вона. C5 Aircross у першому поколінні мав гідравлічні буфери-поглиначі, що заглушали різкі поштовхи при наїздах на серйозні ями. Друге покоління пішло трохи далі: прогресивні багаторежимні амортизатори, що самі «вирішують», наскільки жорстко реагувати на конкретний тип нерівності.

Принцип роботи: на малих швидкостях і невеликих нерівностях – поглинання без зайвих коливань кузова. При великих повільних рухах (переїзд через хвилясту дорогу на швидкості, різкі занурення в повороти) – посилений контроль кузова. На практиці це звучить так: C5 Aircross ніколи не «валиться» у хвилях ямкового асфальту і водночас не дає кузову по-справжньому розгойдатися. На малій швидкості – проявляється легка жорсткість. Вона не гірша за конкурентів, хоч від Сitroen очкуєш більшого. А ось на великій з’являється довгоочікувана плавність, вишуканість і рівновага. Для автомобіля, де задній ряд займають діти з вразливим вестибулярним апаратом, це не дрібниця.

Звичайно, крен кузова досить значний, але він наростає поступово й насправді не заважає швидкому проходженню поворотів. Порівняно з першим поколінням, що мало надто легке й розпливчасте рульове управління, новачок керується точніше й більш адекватно реагує на накази водія. Передня вісь відповідає уважно й без запізнення, хоча відчуття зчеплення через кермо не варто очікувати.

Кермо, як правило, легке, хоча й має штучно посилене самоцентрування. Це досить зручно в місті або під час маневрування, але на високих швидкостях допомагає тримати курс, хоч і може здаватися дещо неприродним.

Усі моделі C5 Aircross мають різні режими руху, включно з позашляховими, хоча, на мою думку, режим «Sport» у такому автомобілі не має особливого сенсу. Проте, якщо ви поспішаєте, він дійсно створює відчуття трохи більшої взаємодії з дорогою.

Ціни й оснащення в Україні

Нове покоління Citroën C5 Aircross дебютувало в Україні за ціною від 1 439 900 грн за базову комплектацію Plus. Топова Max коштує від 1 561 300 грн і пропонується поки лише з негібридним двигуном 1.6 PureTech 180. Вона включає систему моніторингу якості повітря, камеру кругового огляду 360°, передні сидіння з електричними регулюваннями, шкіряний салон (штучна шкіра) та матричні світлодіодні фари.

Для орієнтира в класі: Renault Symbioz E-Tech 160 з повним гібридом стартує від 1 356 700 грн, Nissan Qashqai Mild Hybrid – від 1 312 000 грн, Toyota RAV4 – набагато дорожче. Тобто, C5 Aircross із 1.6 PureTech 180 позиціонується в середині цього коридору, але без гібридної системи – що є суттєвим чинником для тих, хто зважує витрату в щоденному режимі.

Вердикт

Citroën іноді не вистачало трохи, щоб сформувати власну індивідуальність та виділитися на ринку, але цьому новому C5 Aircross вдалося зосередитися на своїх сучасних перевагах. Він зріс у масштабі, покращив у деталях і залишив недоторканим головне: характер підвіски та філософію «комфорт – не компроміс». Попри вигідну ціну, він не справляє враження бюджетного товару. Версія 1.6 PureTech 180 для України є найпростішим і найбільш традиційним варіантом у лінійці. Вона поступається MHEV в ефективності, але не в їздовому характері автомобіля, що визначається не двигуном, а шасі. Якщо шукати сімейний кросовер, де пасажири ззаду не скаржаться, – C5 Aircross залишається одним із найбільш послідовних аргументів у класі.

Фото: автор

P1099377
Технічні характеристики
Citroen C5 Aircross 1.6 PureTech 180
Ціна від 1 439 900 грн
Ціна тестового 1 689 550 грн (MAX)
ДВИГУН
4-циліндровий бензиновий турбо, спереду впоперек
Об'єм 1598 см3
Максимальна потужність 132 кВт (180 к.с.)/5500 об/хв
Максимальний крутний момент 300 Нм/2000 об/хв
ТРАНСМІСІЯ
Коробка передач 6-ступенева автоматична
Привод передній
ХОДОВА ЧАСТИНА
Передня підвіска стійки МакФерсон
Задня підвіска торсіонна балка
Передні гальма вентильовані дискові
Задні гальма дискові
Шини 225/55 R19
ДИНАМІКА
Максимальна швидкість 215 км/год
Розгін 0–100 км/год 8,7 с
ГАБАРИТИ ТА МАНЕВРЕНІСТЬ
Довжина 4652 мм
Ширина 1936 мм
Висота 1691 мм
База 2784 мм
Дорожній просвіт 177 мм
Діаметр розвороту 10,9 м
ОБ'ЄМИ І МАСИ
Багажник 565/1668 л
Паливний бак 55 л
Споряджена маса 1645 кг
Корисне навантаження 570 кг
Максимальна маса причепа 1250 кг
ВИТРАТА ПАЛИВА
Нормована, місто/шосе/середня (WLTP) 9,0/6,1/7,2 л/100 км
Тестова, місто/шосе/передмістя 8,9/6,4/6,0 л/100 км

Дисклеймер: Цей огляд створено на основі особистого досвіду автора. Автомобіль був наданий імпортером марки для тест-драйву на безоплатній основі. Жодних фінансових винагород чи інших компенсацій за публікацію матеріалу автор не отримував. Усі висновки та оцінки є незалежними та суб’єктивними, базуються виключно на особистих враженнях і технічному аналізі.